top of page
spec. m-d spec. mgr R. Kotynia
METODY NIEDOSTĘPNE W INNYCH OŚRODKACH W POLSCE
CHIROPRAKTYCZNE LECZENIE BRUKSIZMU "HVLA"
1.TERAPIA GŁÓWNA POD KONTROLĄ USG / DOPPLER (300zł)
!!! ZAZWYCZAJ WYSTARCZY JEDNA WIZYTA !!!. Opis terapi: Wywiad -> testy różnicujące przyczynę -> testy bezpieczeństwa -> USG/DOPPLER-> badanie i regulacja wybranych segmentów kregosłupa w odcinkach C-TH-L-S -> chiropraktyka stawów żuchwy i szwów czaszki (czas terapi do 60min).
PO CO BADANIE USG i DOPPLER ?
Badanie USG jest niezbędne do ustalenia dokładnego segmentu kręgowego wpływającego na zaburzenie przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego. Doppler stanowi uzupełnienie w postaci badania wydolności tętnic kręgowych zasilających ucho środkowe.
CZY WYSTARCZY JEDNA WIZYTA ?
Terapia główna obejmuje 1 wizytę (w 99% przypadków jest wystarcząca). Została oparta o metodykę chiropraktyki obejmującą dogłębną diagnostykę Pacjenta (przed przystąpieniem do terapii). Umożliwia weryfikację przyczyny dolegliwości, dzięki czemu usuwa przyczynę, a nie jej objaw. Jeżeli pojedyncza terapia nie pomoże wskazana jest terapia uzupełniająca - gdyż oprócz przyczyny kręgowej (nieprawidłowy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego) zaburzenia powodowane są brakiem przesuwalności struktur nerwowych okolic twarzy i szyi.
CO ZAZWYCZAJ JEST POWODEM BRUKSIZMU ?
Często bruksizm ma podłoże zbliżone przyczynowo do powstawania migren.Odwrotne względem siebie rotacje sąsiadujących ze sobą segmentów kręgowych oraz zaburzenia ślizgu stawowego między kręgami powodują ucisk rdzenia kręgowego, nerwów korzeniowych oraz zaburzają przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu płynu, ośrodkowy układ nerwowy (mózg OUN) jest w stanie przyjmować pozycję neutralną. Gwarantuje to odpowiednią wyporność dla "mózgu". - w skrócie, nie jest przyparty do górnej krawędzi czaszki ani nie opiera się o jej dno. Najczęściej wspomniane "przyparcie" stanowi powód powstawania bóli migrenowych oraz reakcji zwanych bruksizmem. Inną przyczynę mogą stanowić: brak ślizgu struktur nerwu trójdzielnego (wtedy wymagana jest terapia uzupełniająca), zaburzenia psychiczne (często z niedoboru neuroprzekaźników - najczęściej niacynopochodnych)
CZY TO BEZPIECZNE ?
W terapii głównej bezpieczeństwo podejmowanych działań gwarantuje diagnostyka różnicowa wykonywana przed przystąpieniem do leczenia. Umożliwia dokładną weryfikację stanu aparatu więzadłowego, stanu zwyrodnień stawowych, wydolności gorsetu mięśniowego. Stan powyższych decyduje o podejmowanych działaniach terapeutycznych, bądź dyskwalifikacji względem procesu leczenia. Jeżeli chodzi o terapię uzupełniającą dzięki wiedzy dot. anatomii palpacyjnej terapeuta nie doprowadzi do porażenia nerwu twarzowego.
CZY SĄ SKUTKI UBOCZNE ?
Niekiedy terapia główna niesie za sobą pogorszenie samopoczucia trwające do 48h. Występuje najczęściej u osób z przetrwałym stanem chorobowym. Terapia uzupełniająca skutkuje zaczerwienienie twarzy oraz nieiwlekim obrzękiem obszarów jarzmowo-podoczodołowych.
JAK WYGLĄDAJĄ TESTY RÓŻNICOWE ?
W terapii głównej dzięki testom różnicowym terapeuta jest w stanie określić przyczynę dolegliwości. Podobnie jak w diagnostyce bezpieczeństwa pacjent proszony jest o przyjęcie zleconych pozycji ułożeniowych, wykoanania wskazanych ruchów itd. Dzięki temu terapeuta ocenia niezależność wszystkich struktur jak nerwy, mięśnie, kości. Gdy któryś z testów ma wynik pozytywny stanowi to trop co do rozpozanania przyczyny.
JAK WYGLĄDA DIAGNOSTYKA BEZPIECZEŃSTWA ?
W terapii głównej aby przystąpić do metod chiropraktyki należy wykonać testy bezpieczeństwa. Polegają one na układaniu pacjenta w specjalistycznych pozycjach. Czasem robi to terapeuta, niekiedy zlecone są do wykonania samemu pacjentowi. W wybranych ułożeniach wykonywane są uciski, pchnięcia. Dzięki reakcji pacjenta na w/w oraz ocenie ruchomości można ocenić wydolność aparatu wiezadłowego, mięśniowego, stan zwyrodnień. Pozytywny test definiuje uszkodzenie wybranej struktury i co uniemożliwia podjecie terapii - byłaby ryzykowna.
NA CZYM POLEGA TERAPIA ?
W terapii głównej po ustaleniu przyczyny na zasadzie testów różnicujących oraz zbadania wydolności struktur testami bezpieczeństwa terapeuta przechodzi do terapii. Terapia najczęściej polega na odblokowaniu ruchomości struktur które w prawidłowych warunkach powinny się miedzy sobą swobodnie przesuwać. Często zawiera element pracy z odwrotnymi względem siebie rotacjami kręgowymi. Dzięki temu jest w stanie niwelować ucisk na tkanki sąsiadujące jak nerwy, mięśnie, kości, rdzeń kręgowy - leczymy przyczynę. Zazwyczaj "odblokowanie" poprzedzone jest stymujacją do ślizgu wbranych struktur anatomicznych by docelowa terapia była bezbolesna. Terapia uzupełniająca polega na pracy neuromobilizacyjnej. Struktury nerwowe podlegają mobilizacji co w efekcie determinuje je do prawidłowego zakresu przesuwalności względem otaczajacych tkanek
CZY JEST BOLESNE?
W terapii głównej diagnostyka różnicowa jest zazwyczaj bezbolesna - bywa bolesna gdy wybrany z testów jest pozytywny. Testy bezpieczeństwa są w 100% bezbolesne. Natomiast terapia dzięki używanym elementom mobilizacji do ślizgu jest subtelna i pozbawiona nagłych, nieprzewidzianych ruchów. Podczas terapii może występować tylko niewielki dyskomfort, a jeżeli metoda powoduje ból terapeuta zmienia pozycję, bądź chwyt by pacjent nie odczuwał bólu z tego tytułu. Terapia uzupełniająca jest przyjemna i odprężająca - wprowadza w stan odpręzenia i relasku.
STOSOWANE TERAPIE NIE NARUSZAJĄ ZASAD UJĘTYCH W USTAWIE Z DNIA 25 września 2015r. Dz. U. 2015 poz. 1994 oraz nie stanowią metod / technik nią objętych. Świadczone usługi wykonywane są wyłącznie w miejscu wezwania. Z uwagi na powyższe, adres pod którym zarejestrowana jest działalności oraz przedstawiona w nagraniach i zdjęciach nieruchomość i lokale nie stanowią miejsca przyjmowania klientów / świadczenia usług. Zawarte na stronie autorskie: teksty, zdjęcia, video, nagrania dźwiękowe chronione są prawami autorskimi - rozpowszechnianie ich bez zgody autora jest karalne.
INNE TERAPIE
bottom of page