top of page
spec. m-d spec. mgr R. Kotynia
METODY NIEDOSTĘPNE W INNYCH OŚRODKACH W POLSCE
TERAPIA MIGRENY HVLA
POD KONTROLĄ USG
wystarczy 1 WIZYTA Dzięki nowatorskiej diagnostyce USG / DOPPLER:
Wykonywana przez spec. m-d spec. mgr fizjoterapii.
CZAS: do 60 min.
PO CO BADANIE USG i DOPPLER ?
Badanie USG jest niezbędne do ustalenia dokładnego segmentu kręgowego wpływającego na zaburzenie przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego. Doppler stanowi uzupełnienie w postaci badania wydolności tętnic kręgowych zasilających ucho środkowe.
CZY WYSTARCZY JEDNA WIZYTA ?
Terapia główna obejmuje 1 wizytę (w 99% przypadków jest wystarcząca). Została oparta o metodykę chiropraktyki obejmującą dogłębną diagnostykę Pacjenta (przed przystąpieniem do terapii). Umożliwia weryfikację przyczyny dolegliwości, dzięki czemu usuwa przyczynę dolegliwości, a nie jej objaw. Jeżeli pojedyncza terapia nie pomoże wskazana jest terapia uzupełniająca - gdyż oprócz przyczyny kręgowej zaburzenia powodowane są dysbalansem neuro-mięśniowym okolic twarzy i szyi.
CO ZAZWYCZAJ JEST POWODEM MIGREN ?
Zazwyczaj migrenowe bóle głowy wymagają ingerencji chiropraktycznej w kręgosłup piersiowy i szyjny. Odwrotne względem siebie rotacje sąsiadujących ze sobą segmentów kręgowych oraz zaburzenia ślizgu stawowego między kręgami powodują ucisk rdzenia kręgowego, nerwów korzeniowych oraz zaburzają przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu płynu, ośrodkowy układ nerwowy (mózg OUN) jest w stanie przyjmować pozycję neutralną. Gwarantuje to odpowiednią wyporność dla "mózgu". - w skrócie, nie jest przyparty do górnej krawędzi czaszki ani nie opiera się o jej dno. Najczęściej wspomniane "przyparcie" stanowi powód powstawania bóli migrenowych. Odrębnymi i rzadkimi przypadkami są podrażnienia i dysbalanse neuro-mięśniowe okolić szyi i twarzy.
CZY TO BEZPIECZNE ?
W terapii głównej bezpieczeństwo podejmowanych działań gwarantuje diagnostyka różnicowa wykonywana przed przystąpieniem do leczenia. Umożliwia dokładną weryfikację stanu aparatu więzadłowego, stanu zwyrodnień stawowych, wydolności gorsetu mięśniowego. Stan powyższych decyduje o podejmowanych działaniach terapeutycznych, bądź dyskwalifikacji względem procesu leczenia. Jeżeli chodzi o terapię uzupełniającą dzięki wiedzy dot. anatomii palpacyjnej terapeuta nie doprowadzi do porażenia nerwu twarzowego.Wykonywana jest przez spec. m-d spec. mgr R. Kotynia specjalistę leczenia dysmorfii i metod estetycznych twarzy.
CZY SĄ SKUTKI UBOCZNE ?
Niekiedy terapia główna niesie za sobą pogorszenie samopoczucia trwające do 48h. Występuje najczęściej u osób z przetrwałym stanem chorobowym. Terapia uzupełniająca skutkuje zaczerwienienie twarzy oraz nieiwlekim obrzękiem obszarów jarzmowo-podoczodołowych.
JAK WYGLĄDAJĄ TESTY RÓŻNICOWE ?
W terapii głównej dzięki testom różnicowym terapeuta jest w stanie określić przyczynę dolegliwości. Podobnie jak w diagnostyce bezpieczeństwa pacjent proszony jest o przyjęcie zleconych pozycji ułożeniowych, wykoanania wskazanych ruchów itd. Dzięki temu terapeuta ocenia niezależność wszystkich struktur jak nerwy, mięśnie, kości. Gdy któryś z testów ma wynik pozytywny stanowi to trop co do rozpozanania przyczyny.
JAK WYGLĄDA DIAGNOSTYKA BEZPIECZEŃSTWA ?
W terapii głównej aby przystąpić do metod chiropraktyki należy wykonać testy bezpieczeństwa. Polegają one na układaniu pacjenta w specjalistycznych pozycjach. Czasem robi to terapeuta, niekiedy zlecone są do wykonania samemu pacjentowi. W wybranych ułożeniach wykonywane są uciski, pchnięcia. Dzięki reakcji pacjenta na w/w oraz ocenie ruchomości można ocenić wydolność aparatu wiezadłowego, mięśniowego, stan zwyrodnień. Pozytywny test definiuje uszkodzenie wybranej struktury i co uniemożliwia podjecie terapii - byłaby ryzykowna.
NA CZYM POLEGA TERAPIA ?
W terapii głównej po ustaleniu przyczyny na zasadzie testów różnicujących oraz zbadania wydolności struktur testami bezpieczeństwa terapeuta przechodzi do terapii. Terapia najczęściej polega na odblokowaniu ruchomości struktur które w prawidłowych warunkach powinny się miedzy sobą swobodnie przesuwać. Często zawiera element pracy z odwrotnymi względem siebie rotacjami kręgowymi. Dzięki temu jest w stanie niwelować ucisk na tkanki sąsiadujące jak nerwy, mięśnie, kości, rdzeń kręgowy - leczymy przyczynę. Zazwyczaj "odblokowanie" poprzedzone jest stymujacją do ślizgu wbranych struktur anatomicznych by docelowa terapia była bezbolesna. Terapia uzupełniająca polega na akupunkturze. Zrelaksowane zostają mięśnie o wzmożonym napięciu, struktury nerwowe ulegają odciążeniu - działanie usprawniające ich przesuwalności względem tkanek otaczających.
CZY JEST BOLESNE?
W terapii głównej diagnostyka różnicowa jest zazwyczaj bezbolesna - bywa bolesna gdy wybrany z testów jest pozytywny. Testy bezpieczeństwa są w 100% bezbolesne. Natomiast terapia dzięki używanym elementom mobilizacji do ślizgu jest subtelna i pozbawiona nagłych, nieprzewidzianych ruchów. Podczas terapii może występować tylko niewielki dyskomfort, a jeżeli metoda powoduje ból terapeuta zmienia pozycję, bądź chwyt by pacjent nie odczuwał bólu z tego tytułu. Terapia uzupełniająca jest przyjemna i odprężająca - wprowadza w stan odpręzenia i relasku.
INNE TERAPIE
bottom of page